6 GRZECHÓW GŁÓWNYCH – POPEŁNIANYCH PRZY URZĄDZANIU SALONU

W Internecie można znaleźć masę informacji urządzaniu wnętrz, ja postanowiłam jednak przestrzec was przed kardynalnymi błędami, które niestety bardzo często są popełniane.

1. NIE TESTOWANIE KOLORÓW FARB
Myślę, że każdemu z nas zdarzyło się kupić farbę i już po pierwszym pociągnięciu pędzla doznać szoku. Nie akceptujmy bylejakości tylko dlatego, że już kupiliśmy farbę to będziemy się męczyć z brzydkim kolorem. Wystarczy go wcześniej przetestować. Niestety w 99 % kolor w sklepie wygląda totalnie inaczej niż na naszych ścianach – z reguły po pomalowaniu okazuje się za ciemny. Dzisiaj już większość szanujących się firm sprzedaje w saszetkach próbki kolorów ( oczywiście tylko kolorów gotowych nie tych z mieszalników). Uwierzcie mi jednak, ze warto kupić kila próbek i pomalować większy kawałek ściany, przynajmniej 60×60. Porównajcie kilka kolorów na ścianie i oceńcie jak będzie się eksponował w świetle dziennym i wieczorem przy włączonym świetle.
2. CHAOS, CZYLI NADMIAR RZECZY
Domyślam się, że niektórzy z was mogą być „KOLEKCJONERAMI”, ale nie wszystko musi stać na wierzchu. Przy zmianie wystroju z pewnością wiele rzeczy nie pędzie pasowało do nowego wystroju. Wyselekcjonujcie tylko te, które będą się komponować z nową aranżacją, a to, z czym nie możecie się rozstać skrzętnie zapakuj i odstaw na strych.
3. BRAK PROPORCJI
Nie kupujcie niczego na oko. Zbyt mały dywan lub za duża kanapa czy szafa, zaburzą ład przestrzenny i zdominuje całą przestrzeń. Dlatego warto pojechać do sklepu sprawdzić wszystkie wymiary mebli i nanieść na rozrysowany plan pomieszczenia. Bardzo ważne jest, żeby do każdego mebla było dojście i możliwość swobodnego korzystania z niego. Jeżeli dokładnie wyrysujesz wszystko na kartce widoczne również będzie czy któryś z elementów nie jest zbyt mały czy zbyt duży i przytłaczający. Jeżeli wybieracie się na zakupy dodatków również nie zapomnijcie zabrać ze sobą zwymiarowanego planu.
4. ŚLEPE PODĄŻANIE ZA TRENDAMI
Nie zalecam kupować mebli pod wpływem chwilowej mody. Warto jest zainwestować w mebel więcej, ale kupić coś ponadczasowego i wyjątkowego, takie rzeczy nie wychodzą z mody. Modne niech będą dodatki.
5. POMINIĘCIE OŚWIETLENIA
Niestety bardzo często nasze wnętrza są ciemne i niedoświetlone. Wszystkie punkty świetlne powinniśmy skrzętnie przemyśleć wcześniej tworząc z nich warstwy. Oświetlenie sufitowe nie powinno byś jedynym oświetleniem, nie bójmy się kinkietów, lamp podłogowych i stołowych. Każdy rodzaj oświetlenie powinno wprowadzać odpowiednio w nastrój lub spełniać swoje zadanie funkcjonalne – oświetlić stół czy zaakcentować obraz czy rzeźbę.
6. POŚPIECH
Pośpiech to zły doradca. Wiem, że każdy z was chciałby zamieszkać jak najszybciej w swoim wymarzonym gniazdku, ale pamiętajcie, że wasze zakupy powinny być przemyślane. Zaplanujcie wszystko ze 100 % dokładnością. Dzisiaj możecie zamówić próbki wszystkich tkanin, tapet, drewna czy kolorów farb z dostawą do domu. Posiadając wszystkie materiały i wzory mebli stwórzcie swoją tablice INSPIRACJI i po osiągnięciu satysfakcjonującego efektu zamawiajcie!

Jeżeli zastosujecie się do moich porad będziecie mogli się cieszyć swoim IDEALNYM wnętrzem latami!