POMYSŁ NA CIEKAWĄ PODŁOGĘ

Dość powszechne dzisiaj jest stwierdzenie, że wszystko już zostało wymyślone, teraz tylko powracamy do minionych trendów odrobinę je udoskonalając. Nie inna jest tendencja w trendach wnętrzarskich, np. tych, dotyczących podłóg. Do niedawna parkiety i mozaiki na podłogach kojarzyły nam się tylko z mieszkaniem babci, a dziś przechodzą renesans – oczywiście w podrasowanej odsłonie.

Parkiet czy drewniana mozaika wcale nie muszą oznaczać nudy czy braku oryginalności. Możemy nadać im swój własny charakter. Należy jednak pamiętać, by zaprojektować wnętrze całościowo, aby później nie zastanawiać się, co do tego dobrać. Bez odpowiednich umiejętności i zmysłu może wyjść z tego tylko kicz. W takiej sytuacji lepiej powierzyć to zadanie projektantowi.

Podłoga to najważniejszy element naszego mieszkania, ponieważ musi spełniać wiele kryteriów. Po pierwsze pamiętajmy, by przy wyborze podłogi nie kierować się ceną. Jest to taki element wnętrza, który będzie tłem dla wszystkich naszych mebli i nie prędko zostanie zmieniona. Dlatego też zakres naszej wariacji odnośnie wzorzystości i kolorystyki powinien zależeć od tego, jak bardzo lubimy zmiany. Nie będzie łatwo tworzyć kolejnej odsłony na podłodze bardzo mocno zaakcentowanej.

Inną opcją, tą bardziej uniwersalną, jest podłoga, która ma być tłem eksponującym nasze meble. Wówczas należy wybrać bardziej neutralne kolory, a pobawić się jedynie kształtem i teksturą, by pasowały do różnego wystroju. Nie oznacza to jednak, że ma być nudna i nieatrakcyjna. Pamiętajmy o tym, że drobne usłojenia i deseczki lepiej będą wyglądały w małych wnętrzach gdyż optycznie je powiększą natomiast taka sama intensywność wzoru w dużym pomieszczeniu może zdecydowanie przytłoczyć. Na dużych powierzchniach zdecydowanie lepiej prezentują się duże deski i gładsze usłojenie.

Drewno z całą pewnością dodaje wnętrzu dużo ciepła. Niesamowity efekt daje połączenie surowych betonowych akcentów z ciepłym drewnem. Podłogę drewnianą można również urozmaicić poprzez wysokość połysku, czy intensywność koloru. Podłoga ciemniejsza lub lakierowana na wysoki połysk dodaje wnętrzu elegancji i klasy. Z kolei podłoga jasna i matowa komponuje się idealnie z wnętrzem w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Należy również mieć na uwadze, aby ten sam odcień drewna stosować już we wszystkich elementach drewnianych. Różne odcienie i usłojenia nie wyglądają korzystnie w jednym pomieszczeniu, mowa tu oczywiście o podobnych acz innych odcieniach. Nie dotyczy to jedynie koloru białego, czarnego, generalnie kolorów ze sobą kontrastujących.

Ostatnie dwa aspekty, o których należy pamiętać, to sposób ułożenia desek/mozaiki oraz wykończenie. Po pierwsze, przed ułożeniem podłogi warto przemyśleć sposób, w jaki mają leżeć deski czy mozaika, gdyż wbrew pozorom nie jest to wcale bez znaczenia. Poziome ułożenie zawsze poszerza, a równoległe wydłuża. Ostatnią kwestią lecz nie mniej ważną, jest wykończenie, czyli listwy przypodłogowe oraz cokoły. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dobrać ich idealnie, zdecydujmy się na białe, ponieważ źle dobrane mogą popsuć cały efekt.