PSYCHOLOGIA KOLORU – JAKI KOLOR WYBRAĆ DO POKOJU DZIECKA

Gdy dostaję zlecenie na urządzenie pokoju dla dziecka, na początku słyszę, że dziecko ma się w nim czuć dobrze i pokój ma być dziecinny. Po przedstawieniu wstępnych propozycji (z reguły robię 3 propozycje kolorystyczne i ustawienia: dziecinna, pośrednia i „niby dziecinna” czyli taka co się podoba rodzicom) w 90 % wybierana jest tak która podoba się rodzicom. Wniosek nasuwa się jeden, że urządzamy pokój dla siebie a nie dla dziecka, więc może warto było by przemyśleć swoje wybory i spojrzeć na pokój dziecka z innej perspektywy. Dziecko w pokoju musi czuć się swobodnie i przyjaźnie, powinny go otaczać stymulujące bodźce, zabawki i książki powinny być w zasięgu jego krótkich rączek. Zdaję sobie sprawę, że większość rodziców chciałaby urządzić pokój na lata, moja rada jest taka: meble powinny być uniwersalne i odpowiednie na każdy wiek ale z kolorem ścian i dodatkami możecie poszaleć. Pokój można zawsze pomalować a gadżety wymienić.

Ale wracając do meritum sprawy, zanim wybierzemy kolory do pokoju dziecka przeanalizujmy jaki jest charakter naszego dziecka i czego potrzebuje: wyciszenia, pobudzenia, a może macie niejadka i chcielibyście wywołać u niego apetyt.

/ KOLORY „EMOCJONALNE” /

 / CZERWONY /

To chyba najbardziej oczywisty z kolorów. Każdy z nas wie że ten kolor jest pobudzający, ale w nadmiarze wzmaga agresję dlatego nie polecam używać go na ścianach w pokoju dziecka. Czerwony na ścianach po za tym, że rodzi agresję to jeszcze rozprasza i u osób wrażliwych powoduje bóle głowy. Jeżeli chcecie użyć koloru czerwonego, to tylko jako akcentu w postaci dodatków.

/ RÓŻOWY /

Róż w przeciwieństwie do czerwonego relaksuje i na 100% jest to kolor dla dzieci. Pomimo swoich wspaniałych właściwości zawsze musimy róż złagodzić jakimś kolorem neutralnym. Różowy oczywiście jest kolorem dziewczęcym i spełnia marzenia naszych księżniczek (same mamy jednak bardzo często nie przepadają za tym kolorem, jednak przypominam chcecie urządzić pokój marzeń dziecka nie nasz). Róż zrównoważony granatem lub odpowiednim odcieniem beżu (wpadającego w szarość) sprzyja naszym maluchom a jednocześnie jest kompromisem kolorystycznym.

/ FIOLETOWY /

Fiolety są kolorami ziemi, dlatego łagodzą zmęczenie i stres. Wbrew pozorom nie jest to kolor tylko dla dziewczynek, ciemny odcień fioletu jest super akcentem w pokoju chłopca. Fiolet jest kolorem wpływającym pozytywnie na emocje, kreatywność i samodoskonalenie.

/ KOLORY NA DOBRY HUMOR /

/ POMARAŃCZOWY /

Kolor ten jest niestety rzadko używany, a szkoda! Odcienie pomarańczowego nastawiają nasze maluchy optymistycznie i dają im pozytywną energię. Kolor ten rozbudza kreatywność, spontaniczność, pozytywne myślenie i jednocześnie motywuje do działania, podnosi samoocenę. Jednak jak ze wszystkim należy zachować równowagę. Jeżeli zastosujemy go na ścianach to uspokójmy całość dodatkami i tkaninami w barwach neutralnych.

/ ŻÓŁTY /

Żółty, żółty, żółty! Kolor słońca, energii i szczęścia. Wszelkie odcienie żółci sprzyjają koncentracji oraz wyciszeniu i podejmowaniu decyzji. Ale uwaga, nie stosujemy go w nadmiarze u dzieci wrażliwych na krytykę. Dodatkową zaletą żółtego jest fakt, że poprawia przemianę materii.

/ KOLORY RELAKSUJĄCE /

/ BRĄZOWY /

Brąz z pewnością wzbudza poczucie bezpieczeństwa i relaksuje, ale nie pobudza kreatywności. Ponieważ ciemne brązy są posępne nie powinno się ich stosować u dzieci zamkniętych w sobie.

/ NIEBIESKI /

Niebieski uspokaja, ale zarazem jest to raczej smuty i zimny kolor. Ponieważ jest chłodny to ma super zastosowanie w pokojach mocno nasłonecznionych, które się nagrzewają w dzień. Uspokaja oraz sprzyja zasypianiu. Jest to bardzo dobry kolor dla dzieci nadpobudliwych i agresywnych. Nie jest to kolor dla niejadków!

/ KOLORY SPRZYJAJĄCE NAUCE /

/ BIAŁY /

Jest to kolor idealny jako tło. Biały sprzyja oczyszczeniu umysłu i skupieniu. Nie stosujmy go jednak w nadmiarze ponieważ potęguje poczucie osamotnienia

/ SZARY /

Szary to tak samo jak biały, kolor neutralny. Szary daje dziecku poczucie spokoju i nie stymuluje nadmiernie. Pamiętajmy jednak, żeby podbić szary odrobiną energii np. kolorem żółtym – środowisko idealne do nauki.

/ ZIELONY /

Zieleń jako kolor przyrody i przyjaźni daje poczucie relaksu i ukojenia. Ponieważ w zieleni odnajdujemy poczucie harmonii, to sprzyja w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania i koncentracji. Podobno nawet ma wpływ na prędkość czytania ze zrozumieniem.

Traktujcie oczywiście mój artykuł tylko jako wskazówkę, bo tak naprawdę to kolory wpływają na każdego z nas inaczej i jest to indywidualna kwestia. Nie poruszyła przecież w tym tekście kwestii odcieni poszczególnych kolorów, dlatego nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Warto jednak rozważyć nie szablonowe rozwiązania. Nie bójmy się kolorów, ale zawsze zachowajmy umiar.