ZASADY PROJEKTOWANIA I ARANŻACJI WNĘTRZ / 1.

Zanim o samych zasadach projektowania – kilka rad. Po pierwsze, pomimo, iż was bardzo kusi i chcielibyście przejść już do tych najprzyjemniejszych rzecz,y jak kolory i dodatki to weźcie na wstrzymanie. Należy uzbroić się w cierpliwość i nie podejmować żadnych decyzji póki projekt nie zostanie zamknięty.

Cały proces zaczynacie od rozrysowania całego pomieszczenia/mieszkania,
a następnie zwymiarujcie je, bo bez tego ani rusz. Należy pamiętać, że wszystko ma znaczenie: wysokość okna, wszystkie rurki drzwi itp. Generalnie wszystko, czego nie możecie zmienić, musicie nanieść na plan.

316f8363bc59648f19988fcda6275e52

Następnym etapem jest analiza światła, czyli określenie jak dużo dziennego światła wpada do pomieszczenia. Na podstawie analizy światła wyznaczacie ilość punktów świetlnych należy zrobić, aby wnętrze było wystarczająco doświetlone. Nie bez znaczenia jest też to, jaką funkcje ma pełnić wnętrze, biuro potrzebuje dużej ilości światła górnego, łazienka nie musi być aż tak doświetlona z góry, ale panie z pewnością potrzebują dobrego oświetlenia przy lustrze.

Gdy posiadasz już wiedzę techniczną na temat pomieszczenia, które aranżujesz teraz możesz skupić się na bardziej przyjemnym zajęciu jak wybór stylu. Przejrzyj tyle zdjęć ile się da i wybierz to, co ci się podoba najbardziej, a następnie przejrzyj wybrane pomysły jeszcze raz i odrzuć połowę. Nie staraj się wcisnąć wszystkiego, co jest „fajne” do jednego wnętrza, ponieważ na 100% nie wyjdzie z tego nic dobrego. Jeżeli nie możesz podjąć decyzji stwórz sobie „tablice inspiracji”. Zamieść na niej najpierw elementy, które są dla ciebie najważniejsze
i bezwzględnie muszą się znaleźć. Takie rozwiązanie powinno być niezwykle pomocne dla osób niezdecydowanych i tych, co mają problemy z wizualizacją.

Niniejszy artykuł ma ci ułatwić podjęcie decyzji i opracowanie modelu aranżacji wnętrz. Najważniejsze zasady w projektowaniu wnętrz pod względem technicznym:

 1. Rozrysuj pomieszczenie na papierze milimetrowym. Najpierw rób na brudno, bo wersje zmienią się kilka razy, ale zawsze trzymaj się skali. Złota zasada brzmi „papier wszystko przyjmie, ale ścian nie poszerzysz”.
 2. Zacznij od ustawienia na ścianach najważniejszych elementów (oczywiście później w razie potrzeby będziesz je przesuwać parę centymetrów w prawo lub lewo) jak np. W łazience wanna i wc, w salonie będzie to tv lub narożnik czy stół, a w kuchni lodówka, opak z kuchenką i zlew.

step5_graph-paper

 1. Wytycz „szlaki komunikacyjne” tak, by zapewnić swobodę poruszania się po pomieszczeniu np., aby przejście do drzwi balkonowych było „czyste”.
 2. Nie stawiaj kwadratowych lub prostokątnych mebli pod ukosem w rogu, ponieważ tworzysz martwe miejsca.
 3. Upewnij się, że wszystkie drzwi w szafkach będą się otwierać swobodnie.
 4. Pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystywać przestrzeń, nie zostawiaj nie potrzebnie wolnych miejsc spełniając zarazem funkcje pomieszczenia. Nie bój się mebli do sufitu i ścian zabudowanych meblami pamiętaj tylko, aby stworzyć to w sposób lekki. Zabudowa powinna być jasna, mogą być drzwi z lustrem lub otwarte półki – to zdecydowanie złagodzi zabudowę.
 5. Następną bardzo ważną sprawą są gniazdka. Nie ma nic gorszego niż wszechobecne przedłużacze. Jeżeli zaprojektowałeś już ustawienie mebli musisz teraz zaprojektować pod to wszystkie media w łazience i kuchni będzie to woda, kanalizacja i gaz, natomiast w pokojach gniazdka. Pamiętaj, że gniazdka nie muszą być tylko na ścianach gniazdka w podłogach to dziś norma.
 6. Projektując patrz na plan wnętrza globalnie, „od ogółu do szczegółu”. Musisz mieć na uwadze funkcjonalność, estetykę, ale i praktyczność, mam tu na myśli utrzymanie czystości. Unikaj zakamarków staraj się jednak zabudowywać „od – do”.
 7. Nie dziel niepotrzebnie pomieszczenia poprzez różne podłogi. Zmniejszasz przez to ni potrzebnie pomieszczenie, niech strefy wzajemnie się przenikają np. Zaplanuj jedną podłogę w salonie kuchni i przedpokoju. Niepotrzebne linie tylko dzielą przestrzeń.
 8. Najważniejsza zasada „to ty będziesz tam mieszkać”. Zasady zasadami, ale to tobie ma być dobrze we wnętrzu, więc projektuj tak, żeby tobie się podobało, nie innym.
 9. Na koniec chciałam jeszcze przypomnieć o uniwersalnej, złotej, najważniejszej zasadzie – UMIAR I RÓWNOWAGA !!!

step5_graph-paper