ZASADY PROJEKTOWANIA I ARANŻACJI WNĘTRZ / 2.

Mam nadzieję, że udało wam już się przebrnąć przez pierwszą część tego artykułu oraz etap techniczny i możemy przejść do bardziej artystycznej części. Jeżeli wszystkie meble mamy już ustawione i zaplanowane wnętrze, czas na dobór kolorystyki, faktur i dodatków. O zasadach aranżacji wnętrz i trikach w nich stosowanych można by pisać bez końca, ale najważniejsze to:

 1. Nic nie dodaje tak przestrzeni, jak światło. Nie bój się duże ilości punktów świetlnych, przecież nie wszystko musisz zapalać na raz, ale warto mieć wybór.
 2. Pamiętaj o symetrii we wnętrzu. Pomimo iż niektórzy twierdzą, że symetria jest estetyką głupców lub nudziarzy, to jest to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie ładu i harmonii we wnętrzu.
 3. Stosowanie we wnętrzu nasyconych kolorów, wzorzystych tapet i tynków zmniejsza wizualnie pomieszczenie. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń stosujmy jasne barwy: błękity, szarości i biele.
 4. Jeżeli chcemy, aby wnętrze wyglądało na wyższe sufit musi być jaśniejszy a ściany ciemniejsze, w odwrotnej sytuacji pomieszczenie się obniży. Innym rozwiązaniem są pionowe pasy, np. na tapecie, które sprawiają, że pomieszczeni jest wyższe. Położone jednak w poziomie sprawią wrażenie, że pomieszczenie jest szersze (choć ciut niższe).
 5. Krótsza ściana pokoju pomalowana na ciemny  lub intensywny kolor sprawi, że ściana będzie szersza. Podobne złudzenie dają poziomo powieszone obrazy.

prezentacja1

 1. Kolejną kwestią jest podłoga, która również możemy powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Miękkie wykładziny dodadzą intymności i przytulności, np. w sypialni jednak pochłaniają też światło, co sprawia, że wnętrze staje się mniejsze. Jasne i lśniące podłogi, jak parkiety, panele, laminaty, płytki, betony itp. odbijają światło dodając wnętrzu światła i przestronności zarazem. Nie bez znaczenia jest też sposób ułożenia – pamiętaj linie prostopadłe i ukośne poszerzą, równoległe wydłużą.
 2. Zasada najbardziej zanana to oczywiście dużo luster, szklanych
  i połyskujących powierzchni. To z pewnością doda dużej elegancji, blasku
  i przestronności w naszym wnętrzu.
 3. Pamiętaj, że najlepiej jest wybrać elementy stałe w kolorach uniwersalnych jak biel czy szarość lub jeśli lubisz, to beż, natomiast drewno w naturalnych i spokojnych odcieniach (zero agresji). Mam tu na myśli drzwi, podłogi czy meble w zabudowie, ponieważ ich nie wymieniamy często. Samymi dodatkami naprawdę jesteśmy w stanie „zrobić wnętrze”.
 4. Mając na uwadze zasadę 8. zaplanuj dokładnie kolorystykę dodatków pamiętaj, że wystrój okien, dywan i poduszki na sofie stworzą atmosferę wnętrza. Nie zapominaj też o takich detalach jak listwy przypodłogowe gniazdka i włączniki.
 5. Budżet jest bardzo ważny, ale czasami warto poczekać parę miesięcy dłużej a wykonać plan w 100 % niż byle jak. Najlepiej zaprojektowane wnętrze wykonane tandetnie i niedokładnie, nie da ci radości i satysfakcji.
 6. Na sam koniec MULTI ZASADA – PROPORCJE tekstylii. Odkąd zaczęłam projektować wnętrza prawie przy każdym projekcie słyszę „Pani Magdo ten dywan jest za duży lub te zasłony za wysoko wiszą. Nic bardziej mylnego. Zasłony, firanki, rolety zawsze wieszamy na suficie lub najwyżej jak się da. karnisz musi być dłuższy od okna ponieważ zasłony mają zachodzić na okno tylko kilka centymetrów. A dywan ma być duży bo inaczej zmniejsza nam pomieszczenie optycznie.

1

obraz3

obraz2

Na koniec chciałam jeszcze przypomnieć o uniwersalnej, złotej zasadzie najważniejszej UMIAR I ZRÓWNOWAŻENIE !!!