Zasady projektowania i aranżacji wnętrz

Zanim o samych zasadach projektowania kilka rada. Po pierwsze, pomimo, iż was bardzo kusi i chcielibyście przejść już do tych najprzyjemniejszych rzeczy jak kolory i dodatki to weźcie na wstrzymanie. Należy uzbroić się w cierpliwość i nie podejmować żadnych decyzji póki projekt nie zostanie zamknięty. Rozrysujcie całe swoje pomieszczeni i zwymiarujcie je, bo bez tego ani rusz. Należy pamiętać, że wszystko ma znaczenie wysokość okna, wszystkie rurki drzwi itp. Generalnie wszystko, czego nie możecie zmienić. Następnym etapem jest światło, czyli przeanalizowanie jak dużo dziennego światła wpada do pomieszczenia, bo jest to uwarunkowane tym jak dużo punktów świetlnych potrzebujecie teraz zrobić, aby wnętrze było wystarczająco doświetlone. Nie bez znaczenia jest też to, jaką funkcje ma pełnić wnętrze, biuro potrzebuje dużej ilości światła górnego, łazienka nie musi być aż tak doświetlona z góry, ale panie z pewnością potrzebują dobrego oświetlenia przy lustrze.

Gdy posiadasz już wiedzę techniczną na temat pomieszczenia, które aranżujesz teraz możesz skupić się na bardziej przyjemnym zajęciu jak wybór stylu. Przejrzyj tyle zdjęć ile się da i wybierz to, co ci się podoba najbardziej, a następnie przejrzyj wybrane pomysły jeszcze raz i odrzuć połowę. Nie staraj się wcisnąć wszystkiego, co jest „fajne” do jednego wnętrza, ponieważ na 100% nie wyjdzie z tego nic dobrego. Jeżeli nie możesz podjąć decyzji stwórz sobie „tablice inspiracji”. Zamieść na niej najpierw elementy, które są dla cię najważniejsze i bezwzględnie we wnętrzu muszą się znaleźć. Takie rozwiązanie powinno być niezwykle pomocne dla osób niezdecydowanych i tych, co mają problemy z wizualizacją.

Niniejszy artykuł ma ci ułatwić podjęcie decyzji i opracowanie modelu aranżacji wnętrz. Najważniejsze zasady w projektowaniu wnętrz pod względem technicznym:

 1. Rozrysuj pomieszczenie na papierze milimetrowym najpierw rób na brudno, bo wersje zmienią się kilka razy, ale zawsze trzymaj się skali. Złota zasada brzmi „papier wszystko przyjmie, ale ścian nie poszerzysz”.
 2. Zacznij do ustawienia na ścianach najważniejszych elementów (oczywiście później w razie potrzeby będziesz je przesuwać parę centymetrów w prawo lub lewo) jak np. W łazience wanna i wc, w salonie będzie to tv lub narożnik czy stół, a w kuchni lodówka, opak z kuchenką i zlew.
 3. Wytycz „szlaki komunikacyjne” tak by zapewnić swobodę poruszania się po pomieszczeniu np., aby przejście do drzwi balkonowych było „czyste”.
 4. Nie stawiaj kwadratowych lub prostokątnych mebli pod ukosem w rogu, ponieważ tworzysz martwe miejsca
 5. Upewnij się, że wszystkie drzwi w szafkach będą się otwierać swobodnie.
 6. Pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystywać przestrzeń, nie zostawiaj nie potrzebnie wolnych miejsc spełniając zarazem funkcje pomieszczenia. Nie bój się mebli do sufitu i ścian zabudowanych meblami pamiętaj tylko, aby stworzyć to w sposób lekki. Zabudowa powinna być jasna, mogą być drzwi z lustrem lub gdzie nie gdzie otwarte półki to zdecydowanie złagodzi zabudowę.
 7. Następną bardzo ważną sprawą są gniazdka. Nie ma nic gorszego niż wszechobecne przedłużacze. Jeżeli zaprojektowałeś już ustawienie mebli musisz teraz zaprojektować pod to wszystkie media w łazience i kuchni będzie to woda, kanalizacja i gaz, natomiast w pokojach gniazdka. Pamiętaj, że gniazdka nie muszą być tylko na ścianach gniazdka w podłogach to dziś norma.
 8. Projektując patrz na plan wnętrza globalnie, „od ogółu do szczegółu”. Musisz mieć na uwadze funkcjonalność, estetykę, ale i praktyczność, mam tu na myśli utrzymanie czystości. Unikaj zakamarków staraj się jednak zabudowywać „od do”.
 9. Nie dziel nie potrzebnie pomieszczenia, zmniejszając go przez to niech strefy wzajemnie się przenikają np. Zaplanuj jedną podłogę w salonie kuchni i przedpokoju. Niepotrzebne linie tylko dzielą przestrzeń.
 10. Najważniejsza zasada „to ty będziesz tam mieszkać”. Zasady zasadami, ale to tobie ma być dobrze wewnętrzu, więc projektuj tak, żeby tobie się podobało nie innym.

Jeżeli wszystkie meble mamy już ustawione i zaplanowane wnętrze czas na dobór kolorystyki, faktur i dodatków. O zasady aranżacji wnętrz i trikach w n ich stosowanych można by bez końca, ale najważniejsze to:

 1. Nic nie dodaje tak przestrzeni jak światło. Nie bój się duże ilości punktów świetlnych przecież nie wszystko musisz zapalać na raz, ale warto mieć wybór.
 2. Pamiętaj o symetrii we wnętrzu. Pomimo, iż nie, którzy twierdzą, że symetria jest estetyką głupców lub nudziarzy to jest to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie ładu i harmonii we wnętrzu.
 3. Stosowanie we wnętrzu nasyconych kolorów, wzorzystych tapet i tynków zmniejsza wizualnie pomieszczenie. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń stosujmy jasne barwy błękity, szarości i biele.
 4. Jeżeli chcemy, aby wnętrze wyglądało na wyższe sufit musi być jaśniejszy a ściany ciemniejsze w odwrotnej sytuacji pomieszczenie się obniży. Innym rozwiązaniem są pionowe pasy np. Na tapecie, które sprawiają, że pomieszczeni jest wyższe. Położone jednak w poziomie sprawią wrażenie, że pomieszczenie jest szersze, (choć ciut niższe).
 5. Krótsza ściana pokoju pomalowana na ciemny kolor lub intensywny sprawi, że ściana będzie szersza. Podobne złudzenie dają poziomo powieszone obrazy.
 6. Kolejną kwestią jest podłoga, która również możemy powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Miękkie wykładziny dodadzą intymności i przytulności np. W sypialni jednak pochłaniają też światło, co sprawia, że wnętrze staje się mniejsze. Jasne i lśniące podłogi jak parkiety, panele, laminaty, płytki, betony itp. Odbijają światło dodając wnętrzu światła i przestronności zarazem. Nie bez znaczenia jest też sposób ułożenia pamiętaj linie prostopadłe i ukośne poszerzą, równoległe wydłużą.
 7. Zasada najbardziej zanana to oczywiście dużo luster, szklanych i połyskujących powierzchni. To z pewnością doda duże legacji, blasku i przestronności w naszym wnętrzu.
 8. Pamiętaj, że najlepiej jest wybrać elementy stałe w kolorach uniwersalnych jak biel czy szarość lub jeśli lubisz to beż natomiast drewno w naturalnych i spokojnych odcieniach (zero agresji). Mam tu na myśli drzwi, podłogi czy meble w zabudowie, ponieważ ich nie wymieniamy często. Samymi dodatkami naprawdę jesteśmy w stanie „zrobić wnętrze”.
 9. Mając na uwadze zasadę 8 zaplanuj dokładnie kolorystykę dodatków pamiętaj, że wystrój okien, dywan i poduszki na sofie stworzą atmosferę wnętrza. Nie zapominaj też o takich detalach jak listwy przypodłogowe gniazdka i włączniki.
 10. Budżet jest bardzo ważny, ale czasami warto poczekać parę miesięcy dłużej a wykonać plan w 100 % niż byle jak. Ponieważ najlepiej zaprojektowane wnętrze wykonane tandetnie i niedokładnie, nie da ci radości i satysfakcji.

Na koniec chciałam jeszcze przypomnieć o uniwersalnej, najważniejszej, złotej zasadzie:  UMIAR I ZRÓWNOWAŻENIE !!!